top of page

Jak na elektroinstalaci
v rodinném domě?

Plánování

Dvakrát měř, jednou řež a bourej.

Dnes se již bydlení bez elektřiny neobejde. Jsou na ní závislé spotřebiče, které potřebujeme. Není tedy divu, že při jejím realizování padnou i stovky metrů kabelů a desítky zásuvek, ještě před tím, že se začne bourat do zdí je dobré si vše nakreslit a dobře rozmyslet rozmístění budoucích vypínačů podle dispozice a nábytku, tak ať je nová elektroinstalace nejen funkční, ale i hezká. 

Kabelové trasy

Ze země sice nevyrostou, ale ani je nepřevrtáte s poličkou.

Při stavbě nového domu a často i rekonstrukci staršího vznikají nové výšky podlah a je tak možné kabely schovat do betonu v podlahách. Od podlahy pak vede jen drážka k samotným krabičkám v kterých budou zásuvky a vypínače.

V podlaze jsou v bezpečí.

Nejen, že se tolik nefrézuje do stěn a nevzniká tak velké množství suti, ale jsou v podlaze ve větším bezpečí před náhodným převrtáním při věšení poliček i skříněk. 

I tak ovšem kabely nikdy nevedeme "cik-cak" náhodně, vždy dodržujeme pravidlo, že kabely vedou pouze pravoúhle, nad podlahou nebo pod stropem.

Samostatné okruhy

Ty velké spotřebiče.

Vyperete, hodíte prádlo do sušičky, jdete si udělat kafe po dobře odvedené práci a v tu chvíli jste bez elektřiny? - To se stávat nemá.

Proto, pro každý "velký" spotřebič jako sušička, pračka, bojler, kotel, myčka apod. natáhneme kabel zvlášť, ať si spolu rozumí.

Elektroinstalace

Ať nevypadne vše.

Vracíte se z dovolené, schránka plná, lednice vyplavená a vše v ní zkažené. To je důvod, proč se okruhy se zvýšeným rizikem opět natahují samostatně a mají svůj vlastní chránič v rozváděči. Tedy pro koupelnu, ledničku, venkovní světla a zásuvky natáhneme také kabel vlastní.

Rozdělení okruhů

Maximálně 10 zásuvek na jeden okruh.

Obecným pravidlem je nanejvýše 10 zásuvek na jeden okruh a jistič, vždy ale musíme počítat s předpokládaným zatížením takových okruhů - lze předpokládat, že zásuvky v ložnici a obývacím pokoji budou mnohem méně zatížené, než ty v kuchyni nebo garáži.

Budiž tma a všude. 

U světel s obecným pravidlem 10 kusů na okruh narazíme - přece jen je lepší světelné okruhy rozdělit, tak aby při výpadku jednoho okruhu nezůstal potmě celý dům. Platí pravidlo, vnější světla oddělit od vnitřních a natáhnout je samostatně. 

Zóny v koupelnách

Pozor na koupelny.

Elektřina si s vodou příliš nerozumí, jestli je tedy potřeba si někde dát na elektroinstalaci pozor je to právě v koupelně, na terasách a venkovních prostorech. 

V koupelnách platí zóny, které určují, kde smí být co umístěno. Zásuvky a vypínače musí být v odpovídající vzdálenosti a výšce od vany, sprchových koutů a umyvadel. Nesmějí být umístěny v prostoru vany, sprchových koutů a v tzv. umývacím prostorů - ten je v šířce umyvadla od podlahy, až ke stropu. Spínače, zásuvky i svítidla následně pořizujte s odpovídajícím "krytím IP", které označuje jejich odolnost vůči vlhkosti. (vždy IP44 a vyšší)

Pozor na nábytek.

Některé spotřebiče jsou jasně dané a potřebují svůj přívod, který bude následně přesně skrytý - jde například o kombinaci zásuvek za televizí, vypínač u zásuvek na kuchyňské lince pro LED osvětlení horních skříněk nebo třeba vývod pro různé vestavné skříně, bary, osvětlené knihovny apod.

Víme jak to chodí...

Elektroinstalace se může zdát jako věda. Pokud se nechcete brodit se hodiny v pláncích přehoďte to na nás. Víme jak to s elektřinou chodí, a celým řešením vás snadno provedeme, až k vašemu rozsvícenému domovu. 

servis.png

Může se to zdát jako věda, ozvěte se nám a celou elektroinstalací vás provedeme...

elektrikář radí
bottom of page