top of page
instalace elektromeru.jpg

Kam patří elektroměrový rozváděč?

6 min čtení

Elektroměrový rozváděč je základním a klíčovým prvkem při rekonstrukci i připojení novostavby k elektřině. Jeho správné umístění a provedení je důležité pro připojení i budoucí odběr energie.

Umístění elektroměrového rozváděče je nejvhodnější co nejblíže přívodu elektrické energie, ideální místo se obvykle nachází v blízkosti pilíře s pojistkami, který je před domem, v takovém případě se vedle něj umístí nový pilíř pro elektroměr. 

 

V každém případě musí být elektroměrový rozváděč trvale přístupný pracovníkům EG.D (ČEZ) tak, aby mohl pohodlně provádět údržbu a odečty. Rozváděč by měl být umístěn v prostoru, který je dobře přístupný, není zbytečně skrytý nebo umístěn za překážkami.

U řadových domů velmi často na fasádě, pokud máte před domem zahradu s plotem, tak v plotu.

Elektroměrový rozváděč je připojený z pojistkové skříně distributora kabelem, v elektroměrovém pilíři máte hlavní jistič dle smlouvy o připojení (ve smlouvě najdete něco jako 3x25A). Elektroměrové rozváděče se liší dle toho zda-li máte domluvené dvoutarifní měření (lidově noční proud). Liší se svým vybavením i rozměrem, ty dvoutarifní jsou širší, pokud to je možné, vyberte si vždy ten dvoutarifní i pokud tarif zatím domluvený nemáte. Lze si jej kdykoliv snadno změnit. 

Z elektroměrového rozváděče následně vede kabel (nejméně CYKY 5x6) do rozváděče s jističi, který máte doma. 

Při instalaci, osazení a připojování elektroměrového rozváděče je nezbytné dodržovat normy a předpisy, které se k ni vztahují. Při montážích elektroměrových rozváděčů je nezbytné řídit se i Připojovacími podmínkami distributora - Požadavky na umístění, provedení a zapojení měřících souprav u zákazníků a malých výroben připojených k elektrické síti nízkého napětí od EG.D najdete zde:

https://www.egd.cz/sites/default/files/2023-03/egd_2023_pripojovaci_podminky_elektrina_11.pdf

U novostavby, kde elektřina není budete muset zažádat o Smlouvu o připojení a uzavřít Smlouvu o dodávce elektřiny s některým z prodejců elektřiny. Následně s elektřikářem, který s distributorem spolupracuje a problematice rozumí své odběrné místo připravit na instalaci elektroměru. Potom, co bude vše hotové doložíte jen svému dodavateli revizní zprávu. 

Správné umístění a provedení elektroměrového rozváděče se může zdát jako věda, je klíčové pro schválení připojení k elektrické sítí a následné osazení elektroměru ze strany distributora. Vždy je potřeba dodržovat pokyny dané distributorem a místní předpisy a normy podle toho o jakou stavbu se jedná a jaká elektrická zařízení budete provozovat. 

S elektrickými přípojkami a elektroměrovými rozváděči máme zkušenosti a víme, co je potřeba na cestě k připojení novostavby i změnám na již existujících odběrných místech - s řešením i celým postupem u vás doma vám pomůžeme. Začít můžete jednoduše hned a objednat s vše online.

Jste připraveni to rozsvítit?

Objednat si nás trvá méně než 3 minuty.

bottom of page