Jak vybrat
interiérová LED svítidla ?
LED technologie vnesly do designu svítidel spoustu nových možností.
Obecně lze říct, že se hodí svítidla sladit s celkovým vzhledem interiéru.
V sortimentu najdete jak nenápadná minimalistická svítidla, tak naopak svítidla designová, která se mohou stát výrazným doplňkem interiéru.
Správné světlo vytváří v interiéru příjemnou atmosféru.
Design svítidel
Dvě jsou vždy více než jedno.
Trendem v interiérovém osvětlení je více zdrojů světla. Různá svítidla na různých místech dokáží změnit celkovou atmosféru a z místa pro rodinné setkání vykouzlit místo pro noční sledování napínavých filmů.
Je příjemné kombinovat stropní svítidla s těmi nástěnnými a například stolními lampičkami nebo drobnými zdroji světla.
Technické specifikace
Sledujte světelný tok, watty nic neprozradí.
U klasických wolframových žárovek byl výběr snadný, brali jsme klasické "šedesátky", řídili jsme se tedy spotřebou žárovky udávanou ve Wattech (W).
LED svítidla jsou obecně velmi úsporná a mají pár wattů.
Vybírejte podle lumenů.
Přesným parametrem pro výběr svítidel je jejich světelný tok udávaný v lumenech (lm). Pro srovnání udávaná standardní 60W žárovka má 806lm. Pokud tedy chcete podobnou svítivost dívejte se po svítidle s podobným světelným tokem.
Jak moc to má svítit?
Světelný tok srovnejte s metry čtverečnými místnosti, kde svítidlo bude. Místnosti jako kuchyně, obývací pokoj, pracovny nebo dětské pokoje jsou ty, kde světla potřebujete více a pohybujte se minimálně kolem 230lm/m2. Naopak třeba v ložnici, na chodbě, schodišti nebo toaletě si vystačíte se slabšími svítidly...
Jakou teplotu světla vybrat?
To jak moc světlo svítí "modrým" nebo "žlutým" odstínem udává barevná teplota světla, tu najdeme jako Kelviny (K). Čím je číslo vyšší, tím je odstín světla chladnější - tedy více do modra.
Standardní vláknová žárovka měla kolem 2700K, např. chladnější denní světlo má 6500K.
Chladnější odstíny světla jsou vhodné tam, kde pracujeme, méně zkreslují barvy a podporují soustředění, hodí se tedy do pracoven nebo kuchyní.
Tam, kde odpočíváme, nebo spíme se více hodí teplejší odstíny světla, působí příjemněji a jsou člověku ve večerních hodinách přirozenější.
Ovládání
Jde to i mobilem, někdy můžou blikat.
Klasické vypínaní a zapínání se u LED svítidel neliší, od těch standardních se liší jen tím, že v sobě mají transformátor.
Pokud, ale chcete LED svítidlo stmívat musíte na to myslet už při výběru - ne všechny, lze stmívat, ty, které to umějí to u sebe mají napsané.
Pokud máte podsvícené vypínače, nebo chcete vypínače napojit na chytrou domácnost, může se stát, že budou vypnutá svítidla blikat nebo slabě svítit. Je to tím, že LED svítidlům stačí minimální energie, která se k nim může dostat. V takovém případě není třeba panikařit, náprava je snadná, stačí k vypínači a svítidlu zapojit kondenzátor.
Montáž svítidel
Světlo spadlé za krk, umí zkazit radost,
všechny nelze dát všude.
To, že stropní svítidla patří na strop je jasné.
Pokud máte sádrokartonový strop, můžete vybírat i ze svítidel, která jsou určená k zabudování a splynou s rovinou stropu. Vždy je třeba vybrat správný typ hmoždinek a kotvení - tak, ať svítidla opravdu drží.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat svítidlům v koupelnách a na místech kde je vlhko, do takových prostorů je třeba vybrat svítidla s krytím nejméně IP44.
Svítidla jsou elektrickým zařízením a je lepší jejich montáž a zapojení nechat odborníkům. Budete mít jistotu, že vám svítidla nespadnou na hlavu, nepoškodíte je nesprávným zapojením nebo kvůli ním nevyhoříte...