top of page
instalace-varne-desky

Jak připojit elektrickou varnou desku?

4 min čtení

Elektrické varné desky, ať už sklokeramické nebo indukční jsou dnes běžnou součástí moderních kuchyní. Jejich správné zapojení je důležité pro správné fungování.

Před samotným výběrem a nákupem varné desky je důležité vybrat tu správnou, kterou lze do vaší kuchyně nainstalovat. Obecně se elektrické varné desky rozdělují na ty sklokeramické a indukční, ty vaří nejrychleji, je k nim ovšem potřeba vhodné nádobí určené pro indukční desky se silnějším dnem.

 

Varné desky se rozdělují i podle potřebného napětí a výkonu. Dvojplotýnkové varné desky jsou obvykle méně výkonné a stačí jim napětí 230V, které je v běžné zásuvce. Čtyřplotýnkové varné desky jsou většinou na třífázové napětí 400V, jestli jej za linkou máte poznáte podle toho, že k ní máte přivedený kabel s 5-ti dráty

Podle počtu plotýnek se odvíjí i rozměr varné desky, která se vsazuje do výřezu v pracovní lince. To je potřeba si pohlídat hlavně u výměny staré varné desky za novou, ideálně tak, aby byl rozměr stejný, nebo větší.

Pokud máte dvouplotýnku na napětí 230V, která má běžnou koncovku do elektřiny tak si ji připojíte sami do zásuvky. Takové řešení je sice nejjednodušší, pokud se s takovým řešením u vás doma nepočítalo při návrhu rozvodů může docházet k vypadávání jističe při zapnutí více spotřebičů.

Varná deska by měla mít svůj vlastní jistič s proudovou hodnotou alespoň 16A. Třífázové varné desky se připojují přes přívodní kabel, který se zapojuje do stávající instalace přes připojovací svorkovnici ve spotřebiči. Kabel musí být ve varné desce správně zapojený a dotažený, varná deska je výkonný spotřebič a při špatném zapojení hrozí poškození spotřebiče nebo vznik požáru od přechodového odporu, který v nesprávně dotažené svorkovnici vzniká. 

Připojení varné desky by měl provézt odborník, který má nejen potřebné znalosti a dovednosti pro správné a bezpečné fungování varné desky, ale i může potvrdit záruční list o provedené instalaci. Výrobci chtějí vždy v případě nějaké reklamace potvrzení o odborné montáži, bez něj o záruku přicházíme.

 

 

Instalace a zapojení varné desky není složitá, obvykle je rychlá, je ale vždy dodržovat pokyny výrobce a předpisy.

V tomto případě je vždy lepší obrátit se na odborníka, který vám s připojením varné desky pomůže a zajistí, že je vše provedeno správně a bezpečně.

S montáží sklokeramických i indukčních elektrických varných desek máme zkušenosti a víme, co je potřeba ke spokojenému vaření - instalujeme spotřebiče většiny výrobců a záruka vám zůstavá. Začít můžete jednoduše hned a objednat si vše online.

Jste připraveni na vaření?

Objednat si nás trvá méně než 3 minuty.

bottom of page