top of page
montaz dobijeci stanice.jpg

Jak připravit
dům pro instalaci wallboxu ?

4 min čtení

Stále více lidí přechází na elektromobilitu a instalace domácí dobíjecí stanice (wallboxu) je důležitým krokem k rychlému, pohodlnému a bezpečnému nabíjení vozidla. Připravit instalaci pro wallbox může znít složitě, v tomto článku vám ukážeme jak na to.

Dobíjecí stanice je poměrně náročným spotřebičem z pohledu elektrické energie, běžně se dnes dobíjí 11kW až 22kW (např. běžná rychlovarná konvice má kolem 2kW), tomu musí odpovídat stav elektroinstalace.

 

S takovým výkonem už dobijete svoje svůj elektromobil s běžným dojezdem kolem 400km během cca. 6-7hodin. (při 11kW), narozdíl u nabíjení z běžné 230V zásuvky, kde stejné dobíjení může trvat i přes 2dny.

Výhodou dobíjení doma proti veřejným dobíječkám je cena dobíjení za 1kWh, s dobíjecí stanicí můžete získat výhodnější tarif elektřiny pro celou domácnost. Dobíjení domácím wallboxem je šetrnější k baterii vašeho elektromobilu, často wallbox umí s vozidlem komunikovat a baterii chladit nebo ohřívat. V kombinaci s šetrným dobíjením, který wallbox umožňuje, proti dobíjení na rychlých dobíjecích stanicích (tzv. Superchargerech) to významně prodlužuje životnost akumulátorů. Výhodou je i pohodlnost, nečekáte na to, až se vozidlo dobije - naopak vozidlo se dobíjí zatímco vy jste pohodlně doma a nevyužíváte jej.

Přívod k dobíjecí stanici je buď připravený nebo jej lze přivézt např. z třífázové zásuvky (400V), pokud nic takového k dispozici není musí se přivézt nový přívodní kabel z rozváděče s jističi.

Z vývodů běžných zásuvek nebo osvětlení bohužel přívod pro dobíjecí stanici obvykle vytáhnout kvůli jejímu výkonu nelze.

Pokud je dobíjecí stanice na zídce nebo na fasádě, kde je i elektroměrový rozváděč, jde velmi často vytáhnout nový kabel i z něj. 

S tím souvisí i umístění wallboxu, obvykle se umísťuje blízko parkovacího stání pro pohodlné nabíjení. Většina domácích dobíjecích stanic má nabíjecí kabel dlouhý kolem 5-7m a lze je umístit jak do interiéru tak exteriéru, na fasádu i samostatný sloupek.

Když je připravený přívodní kabel a vybráno místo k osazení dobíjecí stanice, může se wallbox připojit a nastavit, během připojení je potřeba vše správně změřit, ať dobíjecí stanice správně funguje v opačném případě hrozí úraz nebo poškození dobíjecí stanice nebo připojeného vozidla - tuto práci je tedy lepší nechat na odbornících. 

Během připojení se provede i nastavení dobíjecí stanice podle požadavků daného zákazníka a instalace spolu s tím, zda-li je wallboxů doma více a jaký proud má odebírat, aby nedocházelo k padání hlavního jističe. Jedině to zaručí správné a hlavně bezpečné fungování dobíjecí stanice a jistotu záruky.

 

 

Příprava rozvodů a instalace pro domácí wallbox není složitá, ale vyžaduje pečlivé plánování, zkušenosti a správné postupy. Vždy je dodržovat pokyny výrobce, předpisy a normy.

S vlastním wallboxem si můžete vychutnat pohledné a rychlé nabíjení vašeho elektromobilu přímo z pohodlí domova.

S montáží domácích dobíjecích stanic i velkých dobíječek u obchodních center máme zkušenosti a víme, co je potřeba na cestě za spokojenými elektrickými kilometry - s výběrem i návrhem řešení u vás doma vám pomůžeme. Začít můžete jednoduše hned a objednat si vše online.

Jste připraveni to rozjet?

Objednat si nás trvá méně než 3 minuty.

bottom of page